FortMadisonSports.com CyaNet Sports
FortMadisonSports.com
-SCHOOL SPORTS-
Football
Volleyball
Cross Country
Wrestling
Boys Basketball
Girls Basketball
Boys Golf
Soccer
Boys Track
Girls Track
Boys Tennis
Girls Tennis
Baseball
Softball
-CLUB SPORTS-
Kids Wrestling Club
Club Volleyball
-SCHOOLS-
Fort Madison PK-12 @FMS
Holy Trinity
-AREAS-
Broadcast Schedule
Audio Archives
Video Archives
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
FMS Fanz
FMS Supporters
-EVENTS-
Jesse’s Closet
Nov 19-19, 2025
-TOOLS-
Bloodhound Football
School Locations & Direct
Shop Fort Madison
Scholarships
Kuder
COLLEGE PLANNING CENTER
Quik Stats Iowa
Drake Relays Web Site
Dyestat.com
Golfonline.com
Area Education Agency 16
Iowa AEA Online
Daily Democrat Article
Iowa Preps Today.Com
Iowa Girls Coaches Assoc.
IGHSAU
IHSAA
HoF Nomination Form
Our Sponsors!
Bloodhound Booster Club
CyaNet Sports
Fort Madison Community Schools
KAYP FM
4 Twelve
Victory Faith
Fort Madison Bloodhound Booster Club
Let's Keep Wrestling
We will not be intimidated!
CURRENT ARTICLE
04/06/2015 - HS TRACK & FIELD - Mount Pleasant Coed Relays

The FM Bloodhound girl's and boy's track teams traveled to Mt.Pleasant to participate in the Mt.Pleasant Coed Relays.  Some results are listed below.  The Lady Hounds 4x800 relay squad of Sierra Howardson, Allison Sporkman, Sarah Steffensmeier, and Brett Schneider won with a time of 9 minutes, 43.20 seconds, shattering the old meet record of 10:06.03 set by Mount Pleasant in 2013.

No team scores were kept.

Boys

Individual Events

Shot put - 1. Tommy Peterson (Wash), 53-4 1/4; 2. Ben Canby (MP), 48-10 3/4; 3. Jackson Kelley (MP), 48-3. Discus - 1. Canby, 162-11; 2. Levi Duwa (Mid-P), 140-4; 3. Clay Siefken (WBND), 136-07. Long jump - 1. Isaiah Gibbs (D.North), 21-6 1/2; 2. Spencer Ferguson (WBND), 20-9; 3. Adam Darley (FM), 20-1 1/2. High jump - 1. Xavior Williams (WBND), 6-8*; 2. Jeff Giannettino (WBND), 6-6; 3. Colton Hite (Ott), 5-8.

100 - 1. Isaiah Trousil (WBND), 11.13; 2. Timmy Williams (WBND), 11.19; 3. Cole Phillips (MP), 11.41. 200 - 1. Trousil, 22.63*; 2. Brant Wrede, 22.72; 3. Trent Simpson (FM), 23.79. 400 - 1. Colin Weber (Mid-P), 53.17; 2. Zach Martin (Fair.), 53.39; 3. Peyton Miller (Mid-P), 53.89. 800 - 1. Logan Hoschek (WBND), 2:04.43; 2. Garret Hinson (Mepo), 2:06.88; 3. Chase Brandt (DA), 2:08.16. 1,600 - 1. Dalton Krum (MP), 4:42.10; 2. Hoschek, 4:42.60; 3. Jared Draper (Mid-P), 4:51.11. 3,200 - 1. Logan Murray (MP), 10:02.53; 2. Dalton Bowers (Ott.), 10:30.17; 3. Michael Berg (ICH), 10:40.47. 110 hurdles - 1. Jacob Smith (WBND), 15.08; 2. Spencer White (MP), 15.14; 3. Jacob Hennigan (Wash.), 15.34. 400 hurdles - 1. Smith, 54.81; 2. Phillips, 56.85; 3. Tyler Bryant (CL), 57.63.

Relays

4x100 - 1. WBND (T.Williams, Wrede, Trousil, X.Williams), 43.07*; 2. ICH, 43.91; 3. MP, 45.25. 4x200 - 1. Dav. North, 1:33.16; 2. Mediapolis, 1:35.34; 3. MP, 1:36.31. 4x400 - 1. ICH, 3:31.82; 2. Central Lee, 3:37.70; 3. Ott., 3:38.52. 4x800 - 1. ICH, 8:43.31; 2. Fairfield, 8:48.80; 3. MP, 9:01.88. Medley relay - 1. Mediapolis (Arthur Brown, Josh Osborne, Kelton Gourley, Tristan Timmerman), 3:46.05; 2. MP, 3:51.64; 3. Mid-Prairie, 3:52.40. Shuttle hurdle relay - 1. MP (Phillips, Jake Lowe, Brock Wilson, White), 59.19*; 2. Wash, 1:01.68; 3. ICH, 1:02.83.

Girls

Individual Events

Shot put - 1. Mary Wester (MP), 42-7 3/4*; 2. Rachel (Pelsang (DA), 35-4; 3. Savannah Wilz (EBF), 32-9 3/4. Discus - 1. Wester, 110-0; 2. Wilz, 101-2; 3. Madison Roberts (Fair.), 97-5. Long jump - 1. Kelsi Phipps (MP), 15-8; 2. Sadie Baugher (EBF), 15-6 1/2; 3. Jashira Baylark (WBND), 15-2. High jump - 1. Hope Bitner (Ott), 5-0; 2. Jami Nickerson (Ot), 4-10; 3. Kailey Kaska (Fair), 4-10.

100 - 1. Danielle Coffin (MP), 13.22; 2. Lexi Duwa (Mid-P), 13.34; 3. Katie Ensminger (MP), 13.59. 200 - 1. Reaene Berry (DML), 26.95; 2. Erin Sheehy (Ott), 27.07; 3. Mary Grace Carroll (DA), 27.35. 400 - 1. Sami Fritz (Fair.), 1:05.18; 2. Madison Pavlich (DA), 1:05.83; 3. Anna Tillo (WBND), 1:06.17. 800 - 1. Joy Ripslinger (DA), 2:14.43*; 2. Mallory King (DA), 2:20.58; 3. Christine Rohlf (DA), 2:22.70. 1,500 - 1. Sarah Steffensmeier (FM), 5:06.56; 2. Grace Rohlf (DA), 5:17.54; 3. Fritz, 5:18.50. 3,000 - 1. Julia Schumacher (DA), 10:59.30; 2. Anna Hostetler (Mid-P), 11:08.54; 3. Kylie Latham (Ott), 11:32.22. 100 hurdles - 1. Phipps, 15.37*, 2. Karlie Taylor (EBF), 15.99; 3. Abilene Ranschau (CRJ), 16.03. 400 hurdles - 1. Phipps, 1:09.32; 2. Ali Butters (Mid-P), 1:11.06; 3. Paige Kammerer (BHS), 1:13.43.

Relays

4x100 - 1. C.R. Jefferson, 49.56; 2. D.Assumption, 52.17; 3. MP, 52.35. 4x200 - 1. C.R. Jefferson, 1:46.32; 2. Ott., 1:51.47; 3. Mid-Prairie, 1:55.05. 4x400 - 1. D.Assumption, 4:14.79; 2. C.R. Jefferson, 4:16.43; 3. Fort Madison, 4:17.37. 4x800 - 1. Fort Madison (Sierra Howardson, Allison Sporkman, Steffensmeier, Brett Schneider), 9:43.20*; 2. C.R. Jefferson, 10:07.67; 3. MP, 10:18.39. Sprint medley relay - 1. C.R. Jefferson, 1:50.72*; 2. D. Assumption, 1:52.74; 3. D.M. Lincoln, 1:58.23. Distance medley relay - 1. D.M. Lincoln, 4:35.37; 2. Fort Madison, 4:38.44; 3. Burlington (Kammerer, Tara Abbott, Marissa Purdum, Emily Peterson), 4:46.44. Shuttle hurdle relay - 1. C.R. Jefferson, 1:10.43; 2. MP, 1:12.47; 3. Ott., 1:14.74.

-ARCHIVES-
Take the Poll!
What is your favorite summer activity
Swimming
Boating
Fishing
Camping
Hiking
Running
Biking
Golfing
Playing Tennis
Other

Results
Our Sponsors!
Pilot Grove Savings Bank
HyVee Specials
ANYTIME FITNESS
McDonalds
Life Back Clinic - Dr.Ben O'Dell
Sub Arena 2012
Dr.Ben O'Dell
Midwest One
Pizza Hut
Kruz Design
Wondra Chiropractic
Conn Communications
HyVee
McDonalds Weight Watchers
Rashid Health Mart
Universal Therapy Group
Advocare
Fort Colony Restaurant
Advocare 2
Rashid Drug
Hy-Vee
Great River Utilities
Advocare 3
Advertise on FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com - 3223 Avenue J, Fort Madison, IA 52627 - 4jayeckhardt@gmail.com - Phone: (319) 470-4656 -
Powered By CyaNet Sports