FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com
-SCHOOL SPORTS-
Football
Volleyball
Cross Country
Wrestling
Boys Basketball
Girls Basketball
Boys Golf
Soccer
Boys Track
Girls Track
Boys Tennis
Girls Tennis
Baseball
Softball
-CLUB SPORTS-
Kids Wrestling Club
Club Volleyball
-SCHOOLS-
Fort Madison PK-12 @FMS
Holy Trinity
-AREAS-
Broadcast Schedule
Audio Archives
Video Archives
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
FMS Fanz
FMS Supporters
-EVENTS-
Jesse’s Closet
Nov 19-19, 2025
-TOOLS-
Bloodhound Football
School Locations & Direct
Shop Fort Madison
Scholarships
Kuder
COLLEGE PLANNING CENTER
Quik Stats Iowa
Drake Relays Web Site
Dyestat.com
Golfonline.com
Area Education Agency 16
Iowa AEA Online
Daily Democrat Article
Iowa Preps Today.Com
Iowa Girls Coaches Assoc.
IGHSAU
IHSAA
HoF Nomination Form
Our Sponsors!
Bloodhound Booster Club
Holy Trinity Catholic Crusaders
CyaNet Sports
Fort Madison Community Schools
KAYP FM
Victory Faith
4 Twelve
Fellowship of Christian Athletes
McDonalds Favorites Under 400 Calories
Let's Keep Wrestling
Fort Madison Bloodhound Booster Club
We will not be intimidated!
CURRENT ARTICLE
05/15/2010 - GIRLS HS REGIONAL TRACK - Lady Hounds At Regionals

The FM Bloodhound girl's track team traveled to Mt.Pleasant Friday night, May14th to participate in their Class 3A regional meet at Mapleleaf Athletic Complex.  Amanda Houston qualified for state in the Shot put and Bonnie Pickford qualified in the 400.  Team and individual results are listed below.

Team Scores

1. Fairfield, 122; 2. Washington, 104; 3. Mount Pleasant, 102; 4. Keokuk, 97; 5. Clear Creek-Amana, 94; 6. Fort Madison, 73; 7. Centerville, 71; 8. Chariton, 55.

Individual Results

(top two automatically qualify for state)

Shot put — 1. Amanda Houston (FM), 39-2; 2. Hally Lenzine (Char.), 38-5 1/2; 6. Elinor Krieger-Coble (MP), 33-6; 11. Gretchen Shelman (MP), 29-8 1/2. Discus — 1. Layne Grgurich (Char.), 119-6 3/4; 2. Jena Krebs (W), 110-5 1/4; 8. Krieger-Coble (MP), 96-5 1/2; 10. Lauren Reichman (K), 87-4; 13. Shelman (MP), 79-0 1/2. High jump — 1. Tanna Seuferer (Char.), 5-4; 2. Sammy Ellingson (W), 5-2; 3. Rachel Carman (K), 5-2; 7. Steph Myers (MP), 4-4. Long jump — 1. Kim Scarbrough (MP), 17-6 1/4; 2. Kelly Bahl (K), 16-2; 3. Chelsea Kies (K), 15-10.

100 — 1. Libbey Schubert (FF), 12.59; 2. Sydney Howard (FF), 12.66; 3. Bonnie Pickford (FM), 13.14; 4. Kies (K), 13.18; 5. Brianna Hull (FM), 13.65; 9. Reichman (K), 14.02; 12. Molly Ellsworth (MP), 14.54; 13. Mandi White (MP), 14.69. 200 — 1. Schubert (FF), 25.81; 2. Howard (FF), 26.66; 3. Pickford (FM), 27.36; 5. Brittany Means (K), 28.96; 10. Reichman (K), 29.41; 13. Jessi Lanfranco (MP), 29.89; 14. Shayla Knudsen (MP), 30.43. 400 — 1. Pickford (FM), 1:00.14; 2. Schubert (FF), 1:00.64; 3. Carman (K), 1:01.48; 6. Wesley Pierce (FM), 1:07.24; 7. Sammi Goble (MP), 1:08.23. 800 — 1. Lauren Kimball (W), 2:25.47; 2. Morgan Kayvan (K), 2:26.31; 6. Kaylyn Foehring (FM), 2:40.18; 7. Rachel Elder (K), 2:40.80; 12. Jasmin Tone (MP), 3:00.95. 1,500 — 1. Jessica Lamb (FF), 5:13.94; 2. Kayvan (K), 5:16.93; 4. Alyssa Stickfort (FM), 5:29.19; 7. Toni Blint (FM), 5:41.81; 8. Jordan Walker (MP), 5:43.69; 9. Elder (K), 5:44.71; 10. Maddie Lance (MP), 5:45.44. 3,000 — 1. Kayvan (K), 11:47.46; 2. Emilie Jacobson (CCA), 12:05.24; 3. Lance (MP), 12:40.20; 4. Tone (MP), 12:56.78; 5. Becka Hunter (K), 13:12.47. 100-meter hurdles — 1. Scarbrough (MP), 15.67; 2. Jasmine Smith (CCA), 16.35; 3. Hannah Sinclair (MP), 16.62; 5. Hull (FM), 17.23. 400-meter hurdles — 1. Lucy Libe (W), 1:07.06; 2. Sinclair (MP), 1:11.07; 4. Steph Myers (MP), 1:12.12; 7. Savanh Lovan (K), 1:15.95.

4x100 — 1. Fairfield, 50.75; 2. Keokuk, 52.19; 3. Fort Madison, 52.50; 7. Mount Pleasant, 56.11. 4x200 — 1. Mount Pleasant, 1:49.10; 2. Clear Creek-Amana, 1:50.64; 5. Keokuk, 1:55.88. 4x400 — 1. Mount Pleasant, 4:08.70; 2. Washington; 5. Keokuk, 4:45.15. 4x800 — 1. Washington, 10:00.65; 2. Fairfield, 10:17.21; 4. Fort Madison, 10:37.91.Sprint medley relay — 1. Keokuk, 1:54.49; 2. Mount Pleasant, 1:56.81; 5. Fort Madison, 2:04.48. Distance medley relay — 1. Washington, 4:30.70; 2. Fairfield; 4. Fort Madison, 4:45.79; 6. Mount Pleasant, 4:47.46; 7. Keokuk, 5:11.44. Shuttle hurdle relay — 1. Mount Pleasant, 1:08.50; 2. Clear Creek-Amana, 1:09.37.

-ARCHIVES-
Take the Poll!
What is your favorite summer activity
Swimming
Boating
Fishing
Camping
Hiking
Running
Biking
Golfing
Playing Tennis
Other

Results
Our Sponsors!
Pilot Grove Savings Bank
ANYTIME FITNESS
HyVee Specials
McDonalds
Life Back Clinic - Dr.Ben O'Dell
Dr.Ben O'Dell
Sub Arena 2012
Midwest One
Pizza Hut
Kruz Design
HyVee
Fort Colony Restaurant
Hy-Vee
Advocare 3
Advocare 2
Advocare
Universal Therapy Group
Rashid Health Mart
Conn Communications
Great River Utilities
Wondra Chiropractic
McDonalds Weight Watchers
Rashid Drug
Advertise on FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com - 3223 Avenue J, Fort Madison, IA 52627 - 4jayeckhardt@gmail.com - Phone: (319) 470-4656 -
Powered By CyaNet Sports