FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com
-SCHOOL SPORTS-
Football
Volleyball
Cross Country
Wrestling
Boys Basketball
Girls Basketball
Boys Golf
Soccer
Boys Track
Girls Track
Boys Tennis
Girls Tennis
Baseball
Softball
-CLUB SPORTS-
Kids Wrestling Club
Club Volleyball
-SCHOOLS-
Fort Madison PK-12 @FMS
Holy Trinity
-AREAS-
Broadcast Schedule
Audio Archives
Video Archives
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
FMS Fanz
FMS Supporters
-EVENTS-
Jesse’s Closet
Nov 19-19, 2025
Sports & Activities for the FM High School & FM Middle School
Aug 1-31, 2017
HOLY TRINITY'S UPCOMING ATHLETIC EVENTS
Aug 1-31, 2017
-TOOLS-
Bloodhound Football
School Locations & Direct
Shop Fort Madison
Scholarships
Kuder
COLLEGE PLANNING CENTER
Quik Stats Iowa
Drake Relays Web Site
Dyestat.com
Golfonline.com
Area Education Agency 16
Iowa AEA Online
Daily Democrat Article
Iowa Preps Today.Com
Iowa Girls Coaches Assoc.
IGHSAU
IHSAA
HoF Nomination Form
Our Sponsors!
Bloodhound Booster Club
Holy Trinity Catholic Crusaders
CyaNet Sports
Fort Madison Community Schools
KAYP FM
Victory Faith
4 Twelve
Fellowship of Christian Athletes
McDonalds Favorites Under 400 Calories
Let's Keep Wrestling
Fort Madison Bloodhound Booster Club
We will not be intimidated!
CURRENT ARTICLE
12/11/2016 - HS WRESTLING - Hounds Results at Mediapolis Inv.

The FM Bloodhound wrestling team travelled to Mediapolis Saturday, December 10th to participate in their Invitational.  Some results are listed below.


 106 - Elton Kruse (1-7) placed 1st and scored 2.00 team points.
    1st Place Match - Elton Kruse (Ft. Madison) 1-7 received a bye () (Bye)

113 - Ryan Steffensmeier (6-3) placed 1st and scored 2.00 team points.
    1st Place Match - Ryan Steffensmeier (Ft. Madison) 6-3 received a bye () (Bye)

120 - Nathan Steffensmeier (3-8) placed 2nd and scored 0.00 team points.
    1st Place Match - Cauy Massner (Mediapolis) 1-0 won by fall over Nathan Steffensmeier (Ft. Madison) 3-8 (Fall 4:42)

126 - Skylar Schau (4-10) placed 3rd and scored 9.00 team points.
    Round 1 - Zach Osborne (Mediapolis) 3-0 won by fall over Skylar Schau (Ft. Madison) 4-10 (Fall 0:43)
    Round 2 - Wayne Briggs (West Burlington/ND/Danville) 8-3 won by fall over Skylar Schau (Ft. Madison) 4-10 (Fall 2:39)
    Round 3 - Skylar Schau (Ft. Madison) 4-10 won by fall over Timothy Grepl (Mid-Prairie) 1-9 (Fall 5:40)

132 - Dalton Woolever (5-8) placed 3rd and scored 7.00 team points.
    Round 1 - Reese Thornburg (Mediapolis) 2-1 won by decision over Dalton Woolever (Ft. Madison) 5-8 (Dec 7-5)
    Round 2 - Dalton Woolever (Ft. Madison) 5-8 won by decision over Stetson Spees (Fairfield) 0-3 (Dec 3-2)
    Round 3 - Duncan McCain (Mid-Prairie) 11-0 won by tech fall over Dalton Woolever (Ft. Madison) 5-8 (TF-1.5 6:00 (25-10))

138 - Harlan Steffensmeier (14-1) placed 1st and scored 18.00 team points.
    Round 2 - Harlan Steffensmeier (Ft. Madison) 14-1 won by fall over Derek Beasley (Fairfield) 2-2 (Fall 0:56)
    Round 3 - Harlan Steffensmeier (Ft. Madison) 14-1 won by fall over Caden Benz (Mediapolis) 1-3 (Fall 0:21)
    Round 4 - Harlan Steffensmeier (Ft. Madison) 14-1 won by fall over Miles Burrows (Mid-Prairie) 2-10 (Fall 0:50)
    Round 5 - Harlan Steffensmeier (Ft. Madison) 14-1 won by fall over Caleb LaLonde (West Burlington/ND/Danville) 6-5 (Fall 1:18)

160 - Jarrett Settles (0-6) placed 2nd and scored 0.00 team points.
    1st Place Match - Brennan Swafford (Mediapolis) 1-0 won by fall over Jarrett Settles (Ft. Madison) 0-6 (Fall 0:30)

182 - Diego Lozano (6-4) placed 1st and scored 4.00 team points.
    1st Place Match - Diego Lozano (Ft. Madison) 6-4 won by fall over Jacob Leonard (Mid-Prairie) 2-3 (Fall 1:12)

195 - Sam Hayes (8-5) placed 3rd and scored 9.00 team points.
    Round 1 - Michael Fritz (Fairfield) 3-0 won by decision over Sam Hayes (Ft. Madison) 8-5 (Dec 5-2)
    Round 2 - Visouth Peterschmidt (Mid-Prairie) 9-1 won by fall over Sam Hayes (Ft. Madison) 8-5 (Fall 1:43)
    Round 3 - Sam Hayes (Ft. Madison) 8-5 won by fall over Riley Silva (Mediapolis) 0-3 (Fall 1:33)

220 - Alex Lauber (5-7) placed 3rd and scored 9.00 team points.
    Round 1 - Trenton Hanen (Fairfield) 3-0 won by fall over Alex Lauber (Ft. Madison) 5-7 (Fall 2:00)
    Round 2 - Alex Lauber (Ft. Madison) 5-7 won by fall over Logan Robben (Mediapolis) 0-3 (Fall 4:33)
    Round 3 - Jason Tew (Mid-Prairie) 10-1 won by major decision over Alex Lauber (Ft. Madison) 5-7 (MD 14-2)

285 - Heath Hoenig (4-5) placed 3rd and scored 7.00 team points.
    Round 1 - Heath Hoenig (Ft. Madison) 4-5 won by forfeit over Brennan Breuer (Mediapolis) 0-4 (For.)
    Round 2 - Heath Hoenig (Ft. Madison) 4-5 won by fall over Tristan Novy (Mid-Prairie) 5-6 (Fall 1:41)
    Round 3 - Brendon Lunsford (Fairfield) 4-0 won by decision over Heath Hoenig (Ft. Madison) 4-5 (Dec 4-0)
    Round 5 - Drake Fox (West Burlington/ND/Danville) 7-5 won by decision over Heath Hoenig (Ft. Madison) 4-5 (Dec 1-0)

-ARCHIVES-
Take the Poll!
What is your favorite summer activity
Swimming
Boating
Fishing
Camping
Hiking
Running
Biking
Golfing
Playing Tennis
Other

Results
Our Sponsors!
Pilot Grove Savings Bank
ANYTIME FITNESS
HyVee Specials
McDonalds
Life Back Clinic - Dr.Ben O'Dell
Dr.Ben O'Dell
Sub Arena 2012
Midwest One
Pizza Hut
Kruz Design
HyVee
Fort Colony Restaurant
Hy-Vee
Advocare 3
Advocare 2
Advocare
Universal Therapy Group
Rashid Health Mart
Conn Communications
Great River Utilities
Wondra Chiropractic
McDonalds Weight Watchers
Rashid Drug
Advertise on FortMadisonSports.com
FortMadisonSports.com - 3223 Avenue J, Fort Madison, IA 52627 - 4jayeckhardt@gmail.com - Phone: (319) 470-4656 -
Powered By CyaNet Sports